Kaj je dopolnilno zdravstveno zavarovanje?

30. Jan 2015 07:07

zavarovanje-zdrZdravstvene storitve v Sloveniji se financirajo iz dveh delov – iz obveznega ter iz dopolnilnega (pogovorno pogosto “dodatnega”) zdravstvenega zavarovanja. Kot že samo ime pove, je prvo obvezno in ga imajo načeloma vsi, medtem ko je dopolnilno prostovoljno in se zanj lahko odloči vsak posameznik posebej (mesečna cena znaša približno 30 evrov).

“Je sploh smiselno imeti sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje?” je torej povsem smiselno vprašanje, na katrega v svojem zapisu odgovarja Jernej Demšar.

In on je plačevanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja naklonjen. Ker v nasprotnem primeru mora pacient za mnoge zdravniške storitve sproti doplačevati. Slednje ni problem, če gre za zdravega človeka, ki zdravnika vidi morda enkrat letno zaradi prehlada. A praktične izkušnje kažejo, da tudi najbolj zdravi ljudje vsaj enkrat resneje zbolijo ali se poškodujejo, so morda hospitalizirani … v tem primeru pa zgolj dan v bolnišnici samo z osebnim zdravstvenim zavarovanjem pomeni doplačilo približno 100 evrov.

“Zdravstveni sistem v Sloveniji morda ni idealen, a je še najboljši približek sistemu, ki temelji na solidarnosti, kjer – zdravi plačujejo za bolne, mladi pa za stare,” zaključuje Demšar.

[TheChamp-Sharing title="Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:"]