Priporočila OECD si lahko nekam zataknete

3. Okt 2017 14:52

Zadnje poročilo OECD-ja o ekonomskem položaju Slovenije (OECD Economic Surveys Slovenia 2017) je vsekakor nekoliko drugačno kot dosedanja. Ker so se nam izboljšali praktično skoraj vsi ekonomski kazalci, tudi OECD ni mogel mimo pohvale za dosežene rezultate.

Posebej izpostavljajo, da ob ponovni gospodarski rasti še vedno ohranjamo tudi visok nivo socialne kohezivnosti, saj se po vseh kazalcih Slovenija uvršča med države z najmanjšo neenakostjo. Seveda pa pregled ter vsebovana priporočila opozarjajo na področja, kjer ima naša država še vedno veliko izzivov ter tudi priložnost za izboljšave, ki bodo omogočile nadaljnjo rast.

Pri tem seveda ne morejo mimo standardnih nasvetov o nujnosti nadaljevanja privatizacije ter potrebnih strukturnih reformah, a največji poudarek so posvetili šibki rasti produktivnosti v zadnjih letih ter posledicam starajočega se prebivalstva. Pri tem za razliko od običajnih domačih ocen ne omenjajo na primer davčnih obremenitev, temveč izpostavljajo predvsem politike na področju usposabljanja in izobraževanja. Kot največji izziv in pogoj za nadaljnjo rast poudarjajo zagotavljanje ustrezno izobraženih, usposobljenih in delovno pripravljenih ljudi. Največja odstopanja v primerjavi z ostalimi evropskimi državami imamo na primer pri nizki zaposlenosti generacije med 50 in 65 letom, kar je vsekakor ne zadosti izkoriščen potencial države. Upravičeno so ta priporočila povezali še z ukrepi za zmanjševanje državne zakonske regulacije.

Podatek o (družbeni) produktivnosti pojasnjuje pretežni del razlik v gospodarski razvitosti in življenjskem standardu ljudi posameznih držav. Produktivnost sicer najbolj pogosto merimo na podjetniškem nivoju, kjer z njo pokažemo obseg proizvodnje ali prihodkov preračunano na enega zaposlenega …več (piše: Bine Kordež)

Oznake:, ,
[TheChamp-Sharing title="Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:"]