So nekatere cerkve manj ločene od države?
S tematiko odnosa verskih skupnosti in države se ukvarja 7. člen Ustave Republike Slovenije, kjer jasno in razločno piše:
Država in verske skupnosti so ločene.
Verske skupnosti so enakopravne; njihovo delovanje je svobodno.
Verske skupnosti so enakopravne; njihovo delovanje je svobodno.
Kot piše Reformirana stran, je zadeva v osnovi preprosta, a ne tako, kot bi nekateri radi. Verske skupnosti namreč ne sestavljajo le njihovi uslužbenci ali hierarhija, marveč tudi “navadni verniki”. Ti pa so državljani Republike Slovenije in po tem ključu tudi del države. Kot ugotavlja bloger, je posameznik torej lahko istočastno državljan in vernik, a na tem nivoju pride do trčenja interesov. Ustava Republike Slovenije pa vsebuje tudi 41. člen, ki se glasi:
Izpovedovanje vere in drugih opredelitev v zasebnem in javnem življenju je svobodno.Nihče se ni dolžan opredeliti glede svojega verskega ali drugega prepričanja.Starši imajo pravico, da v skladu s svojim prepričanjem zagotavljajo svojim otrokom versko in moralno vzgojo. Usmerjanje otrok glede verske in moralne vzgoje mora biti v skladu z otrokovo starostjo in zrelostjo ter z njegovo svobodo vesti, verske in druge opredelitve ali prepričanja.