Nehajte razmišljati o produktivnih in neproduktivnih poklicih

11. Feb 2014 13:20

delavciNa blogu Medsebojna delitev se pod naslovom O kultu dela, hitrosti in produktivnosti nahaja zanimiv zapis o pogledih na pomembnost in vlogo produktivnosti pri delu. Rok Kralj opozarja, da ne smemo pristati na miselnost, da moramo delati več, hitreje in bolj produktivno, ki nam jo vsiljujejo predvsem ekonomist, češ da so v nasprotnem primeru stroški dela previsoki.

Pa ne samo to. Nehati moramo razmišljati o produktivnih in neproduktivnih poklicih. To delitev je po njegovem mnenju vsilila kapitalistična ekonomska “znanost”. Dejansko bi morala država spodbujati izobraževanje in zaposlovanje v tako imenovanih neproduktivnih poklicih, kot so učitelji, zdravniki, psihologi, sociologi, socialni delavci, policisti, gasilci, ekologi itd. Njihovega dela se morda ne da meriti neposredno z dobičkom, a njihov posredni prispevek k družbenemu blagostanju je ogromen.

Oznake:, , , ,
[TheChamp-Sharing title="Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:"]