Dolžniki, upniki in slepomišenje države ob grotesknih pogojih poplačila upnikov
Denimo, da ste podjetnik in vam neki insolventni poslovni partner dolguje precej denarja. Poskuša se izvleči s prisilno poravnavo, v kateri vam kot upniku predlaga odpis 98 odstotkov vaše terjatve, medtem ko bi dva odstotka terjatev poplačal v roku šestih let. Kako bi se odzvali na tak predlog?
Da je reševanje dolžnika s tako grotesknimi pogoji poplačila upnikov sploh mogoče, je zasluga zakona o finančnem poslovanju ter postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP), ki v trenutni različici to spet dovoljuje, medtem ko prej to ni bilo mogoče. Od uveljavitve leta 2008 je zakon doživel – skoraj kot v posmeh stabilnosti pravnega reda – že šest novel. Domnevno so ga novelirali zaradi novih spoznanj med gospodarsko krizo, prav gotovo pa tudi zaradi močnih pritiskov dolžniških in upniških lobijev na izvršno in zakonodajno oblast…
O institutu prisilne poravnave, ki je letos ponovno v središču pozornosti predvsem zaradi dveh razvpitih insolventnih dolžnikov: holdinga Sava in podjetja T-2, pišejo v nadaljevanju na blogu Finančni periskop.