Kako je mogoče, da smo sredi obilja vse bolj revni?

10. Nov 2013 17:24

V času krize naj bi vse več ljudi živelo v revščini, a obenem so naše garaže polne raznovrstne tehnične in druge navlake: oblačil, orodij, igrač, raznih hišnih pripomočkov, knjig, kaset, športnih rekvizitov, okrasnih predmetov in še in še, našteva Rok Kralj.

“Imamo veliko, več kot kdajkoli prej v zgodovini, a smo vse bolj revni. Zakaj?” se retorično sprašuje bloger in odgovarja: Ker smo vse dobrine, ki so nam na voljo (materialne in nematerialne), prepustili tako imenovanim tržnim zakonitostim oziroma denarnim odnosom in ker vse, kar potrebujemo, želimo imeti v lasti. Kriza, ki je prvenstveno finančne narave, nas je zato povsem ohromila; ker nimamo dovolj denarja, dobrine ne morejo krožiti. Zato smo revni sredi obilja.”

Rešitev vidi v deljenju dobrin namesto lastnini. Kot primer podaja projekt “bicikel” v Ljubljani, h kateremu je v  letu in pol pristopilo “40.000 uporabnikov, ki so v tem obdobju opravili več kot milijon voženj, vsako od 300 koles pa je dnevno izposojeno vsaj šestkrat na dan.

[TheChamp-Sharing title="Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:"]