Župnik svetuje koga voliti
(Piše: Sašo Ornik) K udeležbi na volitvah so vas pozvali že mnogi, zdaj pa se je prijaznim pozdravom pridružil še župnik iz Bevk. V cerkvenem oznanilu je zapisal: 'Prav je, da se zavedate, da je kristjan dolžan dati svoj glas stranki, ki ne nasprotuje in ne uničuje Cerkve. Vsak, ki voli stranko, ki s svojim delovanjem nasprotuje moralnim predpisom in sami ustanovi Cerkve, smrtno greši.' Zdaj veste. Če ne boste glasovali prav, vas čaka večno pogubljenje. Kako lepo.
Seveda ne smemo za takšen nasvet obtoževati RKC na Slovenskem. Ta se je namreč že distancirala z besedami, da je 'za besedilo Oznanil župnije Bevke odgovoren avtor, torej tamkajšnji župnik, vsebina pa avtomatično ne predstavlja uradnega stališča krajevne Cerkve, v tem primeru Nadškofije Ljubljana, saj v nekaterih delih celo nasprotuje uradnemu učenju Cerkve.' Nasploh RKC ni tema letošnjih volitev, kar je dobro tako. Malo slabše za NSi, ki morebiti tudi zaradi tega izgublja nekaj glasov, bolje za SDS, ki se ji ni treba ubadati s starimi delitvami, ki bi jih gotovo pobrale kakšen glas, še bolje za vse nas, ki smo dobili nekaj novih kosti za glodanje in se lahko izognemo že zdavnaj prežvečenih tem. Janši gre pripisati mojstrsko potezo, da je pozornost preusmeril na tajkune in tako zakoračil na povsem odprto bojno polje, koder se še niso imele čas ustvariti delitvene linije. Če bi se levice lotil s temami o domobranstvu, partizanstvu in vlogi RKC v Sloveniji, bi mu šlo precej slabše.
Cerkev in država sta pri nas ločeni, kar pa še ne pomeni, da verni ljudje nimajo pravice izraziti svojega mnenja. Problem je le v tem, da gre za občutno razliko, če vas na volitve naganja ljubljanski župan, ali pa vam s prstom žuga župnik, katerega besede je mogoče razumeti kot grožnjo s peklom in imajo tako mnogo večjo težo med verniki.
K udeležbi na volitvah nas pozivajo tudi tri stranke leve sredine, ki se kljub slabim napovedim predvolilnih anket vidijo v bodoči vladni koaliciji. Takšni brez Janše. Širi se namreč mnenje, da višja udeležba na volitvah pomeni več glasov za leve stranke, ker da naj bi bili desničarji že po naravi bolj disciplinirani, medtem ko je za levičarje značilna lenoba. Po domače, ne da se jim iti na volišče, če je zunaj vsaj za silo lep dan, pa naj država propade, če je treba! Seveda je potrebno biti vsaj malo skeptičen do takšnega mnenja. Kdo pa navsezadnje lahko ve, če se med mnogimi, ki si tokrat še premišljajo, če bi šli na volitve ali ne, ne skriva več desničarjev kot levičarjev.
Za zdaj kaže, da bo udeležba kar visoka, kar bo še povečalo legitimnost rezultatom. V Sloveniji udeležba ni obvezna, tako da se en del prebivalstva lahko vedno odtegne tej pravici, za katero so se skozi desetletja borili mnogi. Ampak tudi to je v naravi svobode. Mnogim je namreč ali povsem vseeno za politiko, ali pa so tako zelo razočarani nad trenutnim stanjem, da se niso pripravljeni odločati niti za manjše zlo. Da bi se kasneje odrekli tudi kritikam, ni pričakovati.
Sašo Ornik – Jin je uveljavljeni blogerski politični komentator in avtor bloga Jinov svet.