Procesi v smeri demokratizacije in samoupravljanja ekonomskih institucij so danes v resnici neizbežni

3. Mar 2014 09:04

Occupy-Resist-ProduceSeveda pa je velika razlika ali delavci sami sprožijo procese demokratizacije podjetja in samoupravljanja ali pa jim to strukturov vsili država.

Lep primer za to je podjetje Vio.me, katerega primer v zapisu predstavlja Rok Kralj. Omenjeno grško podjetje za proizvodnjo lepil za ploščice je, kot številna druga podjetja, uničila kriza in brezbrižen odnos lastnikov do “svoje” delovne sile. Vendar so s propadom podjetja leta 2011 delavci podjetje preprosto zasedli (okupirali), se uprli državi in lastnikom ter pred dobrim letom ponovno zagnali proizvodnjo.

Delavci pravijo, da jim ni uspelo samo preživeti, ampak tudi pripraviti rešitev za ponovno odprtje tovarne pod nadzorom delavcev in s samoupravno proizvodnjo preko delavskih svetov. Namesto zdravju nevarne proizvodnje lepil pa so začeli proizvajati ekološke izdelke za domačo uporabo.

In kot med drugim v zaključku zapiše Kralj: družba ne more biti demokratična, če ekonomski sektor, ki predstavlja materialno podlago družbe, deluje na povsem nedemokratičen način, ki celo vsebuje elemente fašistoidnosti.

Oznake:, , , , , , ,
[TheChamp-Sharing title="Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:"]