Zakaj se nafta ceni in kakšne bodo posledice?

6. Jan 2015 09:11

crpanje-nafteCena sodčka nafte leta je leta 2008 znašala 150 dolarjev, danes pa zgolj še 51 dolarjev, in čeprav se slovenskim voznikom v žepu tovrstna drastična pocenitev ne pozna kaj dosti, saj jo je vlada izkoristila za ponoven dvig trošarine, gre vendarle za zelo pomembno spremenljivko v geostrateški politiki.

Kar nekaj svetovnih velesil se je zaradi padanja cene nafte znašlo v hudih težavah. Denimo Rusija, kjer se kar 45 odstotkov državnega proračuna zanaša na izvoz nafte, bi znala na ta račun izgubiti 4.5% BDP, v težavah sta tudi Iran, Venezuela ter še katera država, ki je močno odvisna od izvoza črnega zlata.

Zakaj je do pocenitev prišlo, se je razpisal Renton, ki omenja gospodarske slabitve velikih porabnic nafte – Nemčije, Kitajske, z nafto naj bi varčevale tudi ZDA. 12 držav, ki proizvedejo 40 % svetovne nafte, združbenih v OPEC, se je iz razlogov, ki jih opisuje bloger, s težkim srcem odločilo ohraniti proizvodnjo na 30 milijonov sodčkov dnevno.

Bloger še odgovarja na vprašanje ali bodo cene nafte ostale nizke ter se poigra z nekaj teorijami zarot, ki bi lahko bile posredi pri tovrstnem padcu cen črnega zlata na mednarodnih trgih.

[TheChamp-Sharing title="Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:"]