Koronaterminologija: koronavirus, SARS-CoV-2, covid-19, koronakriza, koronabedak, koronska statistika,…

Ob največji zdravstveni krizi s katero se trenutno sooča cel svet, se je pojavila tudi nova terminologija povezana z boleznijo COVID-19, ki jo povzroča virus SARS-CoV-2 oz. novi koronavirus. V oddaji Jezikanje na Valu 2020 so se zato nedavno lotili terminov s katerimi bolj ali manj pravilno operiramo v zadnjih mesecih.
Lektorica na Radiu Slovenija Saša Grčman pravi, da je pri poročanju o koronavirusu treba ločiti dva osnovna pojma. Eno je virus, drugo pa bolezen. Koronavirus je, preprosto rečeno, virus. In ta virus povzroča bolezen, ki se imenuje koronavirusna bolezen ali s kratico covid-19.
“Človek se okuži z virusom, v našem primeru s koronavirusom, torej je napačno govoriti, da se je nekdo okužil s covidom ali koronavirusno boleznijo, zanjo namreč zboli. Okužimo se s koronavirusom, zbolimo pa za covidom-19 ali koronavirusno boleznijo. Cepimo se lahko proti bolezni, ne moremo se cepiti proti koronavirusu, cepimo se proti bolezni: gripi, tetanusu, davici. Tako se bomo nekoč verjetno lahko cepili proti koronavirusni bolezni ali covidu-19.”
Če bi želeli v slovenščini podomačiti izraz covid-19, koronavirusna bolezen 19, bi morali to zapisati kot kovib-19. Jezikoslovci so se odločili za mednarodno različico zapisa, ki pa ga v slovenščini sklanjamo pred stičnim vezajem. Nekdo je torej zbolel za covidom-19. (Koronajezikanje na Val-u 202)