5 mitov o testih na novi koronavirus: odgovori mikrobiologinje na teorije, ki krožijo po spletu
V času epidemije novega koronavirusa so se po spletu razširile raznorazne teorije zarot v povezavi z novim koronavirusom in boleznijo covid-19. Med drugim tudi tiste, ki na preizkušnjo postavljajo PCR testiranje. Mikrobiologinja Petra Vovko se je zato odločila, da odgovori na najpogostejše mite o testiranju.
Že pred časom pa je tudi imunolog prof. dr. Alojz Ihan odgovaril na dileme zdravniških kolegov glede novega koronavirusa. Njegove odgovore z obrazložitvami najdete TUKAJ.
Teorija 1. Pozitiven rezultat na testu PCR ne pomeni bolezni!
Molekularni test, pozitiven za SARS-CoV-2, res ne pomeni enako kot bolezen. Nikoli (velja za vse okužbe in vse oblike testov) ne moremo govoriti o bolezni, če imamo samo pozitiven rezultat testiranja.
O bolezni govorimo, ko se pojavijo bolezenski simptomi/znaki. V primeru dokaza mikroorganizma brez bolezenskih znakov/simptomov govorimo o asimptomatski okužbi ali pa o nosilstvu (v primeru bakterij). Npr.: veliko ljudi ima v žrelu bakterijo Streptococcus pyogenes brez znakov bolezni, ker jo telo tolerira. Ko nosilci to bakterijo prenesejo na dovzetno osebo, bo ta zbolela za angino. Podobno je lahko tudi pri novem koronavirusu. Pri pozitivnem SARS-CoV-2 testu v odsotnosti simptomov govorimo o bodisi predsimptomatski (=pred simptomi) bodisi asimptomatski (=brez simptomov) okužbi. V prvem primeru smo okužbo zaznali še pred nastopom simptomov, ki se bodo razvili v nekaj dneh. Pri asimptomatski okužbi pa bo okužba minila brez bolezenskih znakov. V vsakem primeru ima taka oseba virus na sluznici nosno-žrelnega prostora. Virus lahko tedaj pri govorjenju, petju, kašljanju zelo hitro prenese na druge ljudi. To pomeni, da so vsi pozitivni rezultati na novi koronavirus izjemno pomembni, da prekinemo verigo prenosa, preden virus doseže ranljive skupine.
Teorija 2. V laboratoriju ne znajo ločiti virusov. Vse prehlade se pripisuje SARS-CoV-2. Gripe kar naenkrat ni več.
Molekularni test (PCR) je najbolj zanesljiv izmed vseh oblik testov za dokazovanje virusnih okužb in zelo dobro loči viruse med sabo. Ne samo, da ločimo SARS-CoV-2 od prehladnih koronavirusov (HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63…), ločujemo še bolj ozko sorodne viruse. Npr.: ko nekdo zboli za gripo in potrebuje bolnišnično zdravljenje, mu določimo tip gripe (A ali B), pri gripi A pa celo podtip (H1N1, H3N2)… Vse to s PCR testiranjem.
Virusi različnih vrst se namreč razlikujejo po genomu in lahko izberemo gene, ki so edinstveni samo za posamezno vrsto virusa. Ko poznamo zaporedje nukleotidov v dednini virusa, lahko izberemo tiste predele, ki jih ima samo ta virus in noben drug na Zemlji.
Z usmerjanjem PCR testa na gene, ki jih ima samo novi koronavirus, zagotovimo, da test PCR slučajno ne prepozna sorodnega virusa (npr. starih koronavirusov) ali drugih virusov, ki povzročajo prehladna obolenja (npr. rinovirusov, RSV…) kot SARS-CoV-2 in se izognemo situaciji, ko bi pri človeku z običajnim prehladnim obolenjem…nadaljevanje na izvornem viru prispevka tukaj.