Velika planina je kraj, kjer so doma krave, žafrani in planšarija

2. Jun 2018 08:00

Ni Slovenca, ki ne bi poznal Velike planine. Je ena najbolj priljubljenih turističnih, planinskih in rekreativnih destinacij, ki jo tudi Slovenci zelo radi obiščemo, se nanjo vračamo in nam je v velik ponos.

Njena lepota je brezčasna in vedno prisotna. Naj bo to pozimi, ko je Velika planina odeta v debelo belo odejo, ki pričara pravo zimsko pravljico, ki je resnično ni moč najti povsod ali pa spomladi, ko jo prekriva vijolična preproga žafranov. Na Veliki planini se slovenski človek lahko vrne k svojim koreninam in občuti nekaj res pristno slovenskega – od planšarije do domačih dobrot pa vse do prelepe alpske narave in čistega zraka. Za turiste, ki najverjetneje nikoli niso imeli stika s čem podobnim, razen morda pred televizijskim zaslonom v reklami za Milko, pa je Velika planina lahko eno veliko, čudovito, tipično slovensko doživetje v osrčju narave.

Ostale informacije o Veliki planini, pa najdete na spletni strani Preberite.si.

Velika planina je naša največja in tudi najbolj obiskana planina. Kot zanimivost naj omenim, da je sestavljena iz več planin. Na Veliko planino se lahko odpravite na več načinov. Del poti vam olajšata tudi gondola oziroma nihalka ter sedežnica. Za prave pohodnike pa ni lepšega, kot iti peš in uživati v vzpenjanju, kjer lahko po poti občudujejo posebne kotičke narave, ki tistim, ki se na vrh odpravijo na bolj udoben način, morda ostanejo skrite. Za bolj športne ali avanturistične, se je možno odpraviti tudi na gorsko kolesarsko turo. Ne glede na to, kakšen način boste izbrali, pa vas bodo na poti gostoljubno pričakala razna gostišča in planinski domovi.

Najbolj ikoničen prizor, ki ga nudi Velika planina, je pastirsko naselje ob kapeli Marije Snežne. Poleg vijoličnih žafranov na socialnih omrežjih največkrat zasledimo fotografije prav tega prizora, ki se zdi kot iz pravljice, iz nekega čisto drugega časa. Pa še eno zanimivo dejstvo: kapelica Marije Snežne je delo našega najbolj znanega arhitekta Jožeta Plečnika. Zanjo je namreč prav on zasnoval in zrisal načrte. Vsekakor gre na Veliki planini za neprecenljivo kulturno in naravno dediščino naše države. Pastirsko naselje je eno redkih takšnih naselij, ki so se še ohranila v Evropi. Ima čisto tipično, lahko kar rečemo planšarsko arhitekturo in je zaščitni znak Velike planine. Kot že prej omenjeno, se obiskovalci nanjo radi odpravljamo skozi vse leto in v vseh letnih časih, vendar je poletje posebno obdobje, ko Velika planina tudi najbolj živi. Konec pomladi, se pravi v začetku meseca junija, na Veliki planini že lahko slišite žvenket kravjih zvoncev. To pomeni, da se je tudi uradno začel najživahnejši in tudi najbolj obiskan čas za Veliko planino. To je pašni čas, tu so krave in pastirji, ki radi ponudijo nekaj tipičnega, domačega in predvsem planinskega – sir, kislo mleko, žgance. Prava pastirska malica v objemu planin in v družbi krav. Ob vikendih je v tem času res velika gneča. Če imate radi samoto oziroma vam velike skupine ljudi pač niso pri srcu, se na Veliko planino raje odpravite sredi tedna ali čisto izven sezone, ki se zaključi v mesecu septembru. Je pa res, da pastirjev in tistega pravega planšarskega občutka takrat ne bo, saj se odpravijo nazaj v dolino. Poseben čar pa da Veliki planini zima. Pohodniki se tudi pozimi povzpnejo do pastirskega naselja, na božični večer pa se več tisoč obiskovalcev vsako leto zbere v kapeli Marije Snežne pri polnočnice. Magično doživetje.

Velika planina nudi tudi prenočišča. Koče po svojem zunanjem izgledu spominjajo na pastirske koče, njihova notranjost pa je moderna in prilagojena za obiskovalce. Koče so opremljene z vodo in elektriko, vendar pa je potrebno opozoriti, da voda ni primerna za pitje, saj je kapnica. Obiskovalce se tudi opozarja, da so skrajno varni pri uporabi vode. Velika planina poskrbi tudi za pravo planinsko romantiko, saj so v kočah tudi kamini in drva, ki jih za vas vnaprej pripravijo. Če se tja odpravite v dvoje, bo to za vas in vašo ljubljeno osebo zagotovo prelepo, nepozabno, romantično doživetje, ki ga ne bosta nikoli pozabila. Pri spodnji postaji nihalke oziroma gondole je tudi kamp po imenu Alpe, kjer lahko šotorite, parkirate avtodom ali preizkusite glamping. Kamp je odprt od 1.maja do 30. septembra. Obiskovalcem so na voljo sanitarni prostori in električne omarice. V bližini je tudi gostilna Pod žičnico z letnim vrtom, kjer si lahko v objemu narave privoščite kavico ali nekaj za prigriznit. Ostala gostišča, ki so na voljo, sta Okrepčevalnica Skodla, ki se nahaja ob zgornji postaji nihalke oziroma gondole, in okrepčevalnica Zeleni rob, ki stoji ob Traticah ob srednji postaji dvosedežnice. Hišna specialiteta so domači sirovi štruklji in pečenica s kislim zeljem. Zagotovo se vam bodo še dolgo cedile sline po tej kulinarični izkušnji.

Za na konec pa še ena zanimivost. Velika planina je tudi kraj, kjer je najbolj znan slovenski pevski zbor Perpetuum Jazzile leta 2013 posnel video za njihovo priredbo Avsenikove pesmi Slovenija, od kod lepote tvoje.

Foto: Barbara Debeljak, tekst: Nina Skok

Oznake:, ,
[TheChamp-Sharing title="Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:"]