Slovenije ni industrializiral Tito, ampak Avstro-Ogrska monarhija

2. Jun 2015 07:07

foto433V posttajkunskem obdobju, ko se v državi prepiramo o tem, ali prodajamo državno srebrnino ali izčrpana podjetja, obstaja zgrešen stereotip, da so najuspešnejša med njimi nastala v času skupnega družbenega premoženja, torej izpod rok naših očetov in dedov v Titovem komunizmu.

A resnična zgodovina podjetništva v Sloveniji razkriva povsem drugo zgodbo. Večina tovarn, na katere smo danes Slovenci ponosni, je obstajala že pred prvo ali drugo svetovno vojno, imela so tradicijo, bila so večinoma družinska podjetja, ki jih je Titova oblast nacionalizirala,  piše avtor bloga Kavarna Hayek “Da bi zakrili sledove, so takoj (ne enkrat, ampak tudi dvakrat ali trikrat) spremenili ime podjetja ali tovarne,” še dodaja.

Zgodovina priča, da socializem med leti 1945 in 1990 ni prinesel ničesar novega in da je ostalo tako, kot je bilo v Kraljevini Jugoslaviji,  območje Slovenije pa je svoj ključen in največji razcvet, industrializacijo in napredek doseglo v času Avstro-ogrske monarhije (

Spoznajte kakšna je resnična zgodovina podjetij kot so Delamaris, Krka, Gorenje, Peko, Tam, Triglav, Alpina, Pivovarna Laško, Radenska …

 

Pozorno oko bo seveda opazilo, da socializem med leti 1945 in 1990 ni prinesel ničesar novega in da je ostalo tako, kot je bilo v Kraljevini Jugoslaviji. Pravzaprav še več. Območje Slovenije, kot ga poznamo danes, je svoj ključen in največji razcvet, industrializacijo in napredek doseglo v času Avstro-ogrske monarhije (od 1870 do prve svetovne vojne. Da ne govorimo o tem, da so avstrijski vladarji vzpostavili slovenski sodni in šolski sistem ter zgradili železnico. Po

[TheChamp-Sharing title="Vam je članek zanimiv? Delite ga s prijatelji:"]