“Skoraj nemogoče je, da bi FDV zapustil diplomant, ki ne bi bil politično levo usmerjen”

Šokirani urednik ameriške revije New Yorker je v prvem odzivu po volilni zmagi republikanca Trumpa dogodek označil za pristno tragedijo za ameriški narod in ter Američanom napovedal žalostno usodo pod novo vladavino. Njegov čustveni izliv je simptomatičen za tokratno predsedniško kampanjo, v kateri je večina osrednjih medijev odkrito navijala za demokratsko kandidatko Clintonovo in poudarjala negativne lastnosti njenega protikandidata.
To se ni dogajalo samo znotraj ZDA, ampak tudi drugod po svetu. Slovenski mediji so pri tem še najbolj predvidljivi: vedno navijajo za demokrate, nikoli za republikance; Reagana so nekoč celo proglasili za utelešenje čistega zla, iz Busha pa so se odkrito norčevali.
Padanje naklad slovenskega dnevnega časopisja je tudi posledica tega, da je objektivnega poročanja o političnem dogajanju vse manj, vse več pa je aktivizma, poskusov spreobračanja javnega mnenja in senzacionalizma. To sicer ni novost: novinarji so od nekdaj želeli spreminjati svet in marsikateri od njih si potihem želi postati politik; navsezadnje iz novinarstva izhajata dva trenutna evropska poslanca iz Slovenije. Toda od časov, ko so mediji dejansko predstavljali četrto vejo oblasti, se je marsikaj spremenilo…nadaljevanje na blogu Finančni periskop.